Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Rocznica Bitwy pod Komarowem 2024

104 lata temu na polach pod Komarowem stoczono największą bitwę kawalerii XX wieku. Ułani 1 Dywizji Jazdy pułkownika Juliusza Rómmla pokonali czterokrotnie przeważające siły Konarmii Siemiona Budionnego, jednocześnie zmieniając losy świata. 

W ostatnią niedzielę w Woli Śniatyckiej odbyły się główne uroczystości obchodów 104. rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem z 1920 roku. Była to największa bitwa konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. Uroczystości odbyły się  zgodnie z ceremoniałem wojskowym przeprowadzonym przez 19 Batalion Zmechanizowany w Chełmie. Od lat w trakcie obchodów rocznicowych są wręczane medale „Pro Partia” osobom posiadającym szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny. W tym roku Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lech Parell, uhonorował medalami Marię Fijałkowską, Piotra Grząśko, Józefa Pawliszaka, Wiesławę Sieńkowską i Alicję Wysłocką. Zebrani uczcili także pamięć poległych kawalerzystów odmawiając modlitwę w ich intencji a na symbolicznych mogiłach zostały złożone wieńce i kwiaty. W imieniu marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wieniec złożył wicemarszałek województwa lubelskiego ubiegłej kadencji Zbigniew Wojciechowski. 

W części artystycznej, uczestnicy obejrzeli pokaz jeździecki pt. „Nasze Magiczne Konie” przygotowany przez grupę La Pattat Horse Show a w nim najtrudniejsze ewolucje  kaskaderskie i pierwszy na świecie duet woltyżerów na jednym koniu bez ogłowia. Teatr Hesperydy z Klubu Wojskowego 19. Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie zaprezentował widowiskowy spektakl tańca z ogniem. Dla uczestników została przygotowana także wystawa sprzętu wojskowego oraz kolekcji broni i militariów. 

Nawiązując do tradycji ułańskich, w Miejscu Pamięci zapłonęły ogniska pamięci o bohaterach zwycięskiej Bitwy pod Komarowem 1920, przy których zebrani śpiewali pieśni żołnierskie. Wspólne śpiewanie przy mogiłach poległych ułanów jest kontynuacją przedwojennej tradycji, kiedy to uczestnicy bitwy przyjeżdżali na miejsce pamięci w Wolicy Śniatyckiej, palili ogniska i wspominali poległych towarzyszy broni.

Uroczystość obchodów  104. rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem bierze udział w programie Warto być Polakiem. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

galeriaGALERIA