Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelskie dla narciarzy

Wyciągi narciarskie i trasy biegowe w lubelskimRegion Lubelski to idealna propozycja dla tych, którzy poszukują nowych kierunków i miejsc na wypoczynek, bez zatłoczonych zimowisk i kurortów.

Amatorzy sportów zimowych, zarówno mieszkańcy regionu, jak i centralnej Polski znajdą, w zasięgu niedługiej podróży, atrakcyjne tereny i ośrodki narciarskie na Powiślu, Roztoczu, czy w Lasach Janowskich.

Pobyt w Lubelskiem, niezależnie od pory roku, gwarantuje ciekawy wypoczynek bez nudy, w bliskim kontakcie z naturą. Takie są też miejsca zimowej rekreacji, położone z  dala od większych aglomeracji, w sąsiedztwie lasów, zapewniające to, czego w dobie pandemii szukamy najbardziej – aktywny wypoczynek i zdrowy oddech w naturalnym, czystym środowisku.

 
Atrakcje turystycznego trójkąta

Najbardziej znane i popularne ośrodki narciarskie regionu zlokalizowane są w Kazimierzu Dolnym i jego bliskich okolicach, w obrębie tzw. turystycznego trójkąta pomiędzy Kazimierzem, Puławami i Nałęczowem. Trzy działające stoki są dość łatwe i dostępne dla narciarzy o bardzo różnych, także podstawowych umiejętnościach.

Stacje w Kazimierzu Dolnym, Rąblowie i Parchatce oferują kilkanaście oświetlonych i dośnieżanych tras zjazdowych, i niemal tyle samo wyciągów. Każda ma na miejscu wypożyczalnie sprzętu, instruktorów narciarstwa oraz punkty gastronomiczne. Od paru lat we wszystkich rozgrywany jest Turniej Stoków Krainy Lessowych Wąwozów.

Stacja Narciarska Kazimierz (www.stacjakazimierz.pl) to pięć tras zjazdowych o długości od 110 do 590 m i różnym stopniu trudności, cztery wyciągi orczykowe i jeden taśmowy, przeznaczony przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych. Dużym atutem kazimierskiego stoku jest szeroka ekspozycja na panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły.

Wyciąg na stoku w Kazimierzu Dolnym, fot. archiwum Stacja Narciarska Kazimierz

Nart Sport w Rąblowie (www.nartsport.pl) to cztery trasy zjazdowe, o długości od 160 do 420 m i różnym stopniu trudności, cztery wyciągi, łączka dla dzieci i snowpark.

Na stoku w Rąblowie, fot. archiwum Nart-Sport Rąblów

Stacja Parchatka (www.parchatka.pl), położona na wysokim zalesionym wzgórzu ponad doliną Wisły, oferuje trzy trasy zjazdowe (80 m i dwie po 420 m) i trzy wyciągi. Od lat jest znanym miejscem rozgrywania zawodów oraz treningów sezonowych szkółek mistrzowskich.

Lokalizacja wszystkich trzech ośrodków lubelskiego Powiśla, w obszarze wspomnianego trójkąta turystycznego, gwarantuje ciekawy wypoczynek nawet podczas niesprzyjającej narciarzom aury. Niedogodność tę z pewnością wynagrodzą spacery po kazimierskim rynku, nadwiślańskim bulwarze czy okolicznych wąwozach, albo tylko trochę dalsze wyprawy do pięknych parków w Puławach i Nałęczowie.

Roztoczańskie stoki

Na Roztoczu działają cztery ośrodki narciarstwa zjazdowego w: Batorzu, Chrzanowie, Jacni, Szopowym, a w nieodległym od tej krainy Bobliwie jest także czynna stacja narciarska.

Na stoku w Chrzanowie.

W Stacji Narciarski Raj w Chrzanowie (www.rzetelski.com.pl), największej w województwie, jest osiem tras zjazdowych o długości od 500 do 750 m oraz znacznie krótsze trasa dla początkujących i łączka dla dzieci. Narciarzy obsługują cztery wyciągi orczykowe i kolej krzesełkowa. Jest też snowpark.

Stacja narciarska w roztoczańskim Chrzanowie. Fot. archiwum UMWL
Stacja narciarska w roztoczańskim Chrzanowie.

W nieodległym Batorzu (www.batorzski.pl) narciarze mogą zjeżdżać kilkoma trasami o długości od 360 do 450 m, jest też łączka dla dzieci i snowpark. Wjazdy na górę zapewniają cztery wyciągi.

Dużym argumentem za zimowym wypadem na Roztocze jest atrakcyjne położenie narciarskich stacji na zalesionych wzgórzach Roztocza oraz sąsiedztwo dobrej bazy noclegowej i gastronomicznej. Co więcej, przy mało sprzyjających warunkach zimowych, turyści mogą skorzystać z bogatej oferty szlaków pieszych, rowerowych, konnych czy spacerowych ścieżek nordic walking.

Stok Narciarski Szopowe (www.facebook.com/szopowe), zlokalizowany pomiędzy Józefowem i Krasnobrodem, to pięć tras o długości od 200 do 400 m, łączka i trasa saneczkowa oraz cztery wyciągi.

Niemniej atrakcyjnym miejscem jest Jacnia (www.jacnia.pl) koło Krasnobrodu, oferująca kilka tras o długości 200-460 m, dwa wyciągi oraz specjalną trasę z wyciągiem dla pontonów śnieżnych (snowtubing). W Stacji Jacnia funkcjonuje też szkoła i przedszkole narciarskie.

Stok narciarski w Jacni k. Zwierzyńca.

Jedną z najdłuższych w regionie tras z wyciągiem (650 m) dysponuje stok w Bobliwie (www.stokbobliwo.pl), położony w okolicach Tarnogóry i Izbicy, na zalesionych wzgórzach Wyżyny Lubelskiej. Trasy o długości od 200 do 650 m, dobra baza i prowadzona od wielu lat szkółka Fun Ski sprawiają,  że i do tego miejsca, oddalonego nieco od Roztocza, często zaglądają narciarze.

Dwa inne narciarskie stoki regionu znajdują się w miejscach już znacznie bardziej oddalonych – w Kumowej Dolinie koło Chełma (www.facebook.com/Mosir-Chelm) oraz w Międzyrzecu Podlaskim (www.mosir.miedzyrzec.pl). Oba, administrowane przez miejscowe Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, są częścią większych kompleksów rekreacyjno-rozrywkowych.  Kumowa Dolina, z łatwymi trasami, wyciągiem długości 200 m i wyciągiem dla dzieci, jest dobrym miejscem zimowej aktywności dla całych rodzin. Podobnym obiektem jest stok w Międzyrzecu, z wyciągiem o długości 180 m.

Siwa Dolina – zimowe centrum regionu

Roztocze mające najwięcej w regionie miejsc dla narciarzy zjazdowych, to również bardzo atrakcyjne tereny dla narciarstwa biegowego, szczególnie w Tomaszowie Lubelskim, Suścu i Zwierzyńcu.

Narciarskim centrum regionu jest Siwa Dolina – zalesione przedmieście Tomaszowa Lubelskiego. Mieści się tam Lubelski Okręgowy Związek Narciarski (www.lozn.org.pl) i najlepiej zagospodarowany ośrodek z kilkoma trasami o długości od 1 do 5 km, poprowadzonymi w mocno pofalowanym terenie Roztocza, z wieloma podbiegami i zjazdami. Trasy, ze startem i metą na stadionie, są naśnieżane i oświetlone. Na miejscu działa wypożyczalnia nart, w sąsiedztwie są punkty gastronomiczne i noclegi.

Bieg Hetmański w Siwej Dolinie
Bieg Hetmański w Siwej Dolinie

Siwa Dolina należy do głównych ośrodków kraju, w których rozgrywane są ogólnopolskie zawody PZN, m.in. Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych oraz Puchar Roztocza, będący etapem Biegu na Igrzyska. Dużą popularnością cieszy się też Bieg Hetmański, w którym może spróbować sił każdy narciarz.

Poza trasami w Siwej Dolinie, amatorzy biegania mogą wybierać dłuższe szlaki w pięknych sosnowych i jodłowo-bukowych lasach, np. z Tomaszowa przez Pasieki do Łosińca.  

Leśne trasy

Aktywni turyści znajdą więcej możliwości udanego zimowego wypoczynku także w innych obszarach regionu, w tym w sąsiadującej z Roztoczem Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich. Liczne szlaki turystyczne mogą stać się, przy dostatecznych opadach śniegu, atrakcyjne dla narciarzy biegowych.

Narciarską ofertę wzbogacają gospodarze leśnych terenów, udostępniający biegaczom także narciarskie trasy na ścieżkach spacerowych i nordic walking. Dobrym przykładem jest trasa „Bieguś”, w formie pętli o długości 3,8 km, poprowadzona w lasach przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim. Popularne letnisko regionu, w sezonie zimowym też nie narzeka na brak turystów, którzy chętnie biegają na nartach zarówno przy OEE, jak i w Parku Rekreacji ZOOM NATURY, po grobli wokół zalewu janowskiego oraz na innych ścieżkach Lasów Janowskich. W rozwój tej formy zimowej rekreacji, poprzez wytyczanie tras, udostępnianie sprzętu i organizację zawodów, angażują się różne miejscowe instytucje i organizacje, jak Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg”, Zespół Szkół oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim.Piekna zima na Roztoczu - w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, fot. Wiesław Jabłoński, archiwum UMWL

Podobne warunki amatorzy narciarstwa biegowego znajdą w roztoczańskich ośrodkach turystycznych, np. w Suścu, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie. W Suścu i okolicach trasami opiekuje się Nadleśnictwo Józefów, w Zwierzyńcu i Roztoczańskim Parku Narodowym –zwierzyniecki Zespół Szkół. W Krasnobrodzie natomiast te aktywność popularyzują wśród turystów miejscowe Sanatorium oraz LOZN z niedalekiego Tomaszowa, które wspólnie z władzami uzdrowiskowego miasta organizują od kilku lat Ogólnopolski Zdrojowy Bieg Narciarski.

Dobre naturalne warunki i tradycje narciarskie ma też lubelskie Powiśle, a szczególnie Płaskowyż Nałęczowski, odwiedzany chętnie przez turystów przez cały rok. Miłośnicy nart znajdą piękne trasy w lessowych wąwozach w okolicach Nałęczowa, Wojciechowa, Rąblowa, Wąwolnicy, Bochotnicy i innych miejscowości tzw. trójkąta turystycznego, położonego pomiędzy Nałęczowem, Kazimierzem Dolnym i Puławami.

Warto dodać, że niejedno przyjazne miejsce narciarze biegowi znajda tez na północy regionu, w powiecie bialskim. Są tam ciekawe ścieżki zamieniane zimą w trasy, są wypożyczalnie sprzętu i wreszcie są ludzie, którzy organizują kameralne wydarzenia z udziałem miłośników biegania na nartach. Takie miejsca to m.in. Porosiuki k. Białej Podlaskiej, Horbów k. Zalesia, Ossówka k. Leśnej Podlaskiej.