Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Jarmark Sapieżyński

W miniony weekend w Kodniu odbył się Jarmark Sapieżyński. Wydarzenie jest pokłosiem zwyczaju zapoczątkowanego w XVI wieku i wpisuje się w Jubileusz 550-lecia utworzenia Województwa Lubelskiego.

Wraz z prawem do założenia miasta Kodnia, właściciel kodeńszczyzny Jan Sapieha, otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej organizowania m.in. trzech co rocznych jarmarków. Współcześnie miasto wróciło do tej tradycji czego efektem jest już szósta edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się Mszą Święta na ołtarzu polowym na Kalwarii, po której odbył się uroczysty przemarsz na Błonia Kodeńskie i otwarcie wydarzenia. Wśród zaproszonych gości obecni byli Jarosław Kwasek Członek Zarządu Województwa Lubelskiego i Jerzy Szwaj Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. 

Wydarzenie było okazją do zapoznania się z rękodziełem artystycznym i potrawami regionalnymi. Dla najmłodszych zostały przygotowane liczne rozrywki m.in strefa animacji czy spotkania ze strażakami i zabawa w pianie. Niekwestionowaną atrakcją była kolejna edycja Turnieju Łuczniczego o Złotą Strzałę Sapiehy, w którym wzięło udział blisko 50 zawodników. Swój pokaz konny zaprezentowała Podlaska Chorągiew Husarska. Jarmark stał się także sposobnością do uroczystego wręczenia Medalu Matki Bożej Kodeńskiej dla kodeńskiej OSP z rąk Regimentu Artylerii Książęcego Domy Radziwiłłów w Terespolu.

Na scenie pojawiły się zespoły folklorystyczne jak Kodenianki z Kodnia, Kalina z Kostomłot, Kapela Lubartowiacy z Lubartowa czy Zespół Pieśni i Tańca Podlasie. Gwiazdą wieczoru był Mezo oraz zespoły Pozytywnie albo Wcale i Weź Nie Pytaj.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

galeriaGALERIA