Już w najbliższą sobotę rusza III edycja lubelskich obchodów Green Week. To europejska inicjatywa mająca na celu tworzenie przyjaznego dla nas wszystkich środowiska | 28 MAJA – 4 CZE 2022. Celem projektu jest zdobywanie nowej wiedzy o ekosystemach, dotyczącej głównie przestrzeni miasta, ich złożoności i zależnościach pomiędzy naturą a człowiekiem. To coroczna okazja do debaty i refleksji na temat szeroko pojętej europejskiej polityki ochrony środowiska. Tegoroczna edycja skupia się na Europejskim Zielonym Ładzie – unijnej strategii zrównoważonego i transformacyjnego wzrostu na rzecz zasobooszczędnej i neutralnej dla klimatu Europy do 2050 roku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to “EU Green Deal – make it real!”.
W ramach obchodów czekają na spacery w przestrzeni miasta, wykłady, seanse filmowe, spotkania i warsztaty. Organizatorami lubelskiego GreenWeeku są Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w partnerstwie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim; projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W programie:
Seanse filmowe w Kinie CSK:
„Spaceship Earth” | 28 MAJA 2022 | 19:00 | KINO CSK
„Więcej niż miód” | 2 CZE 2022 | 19:00 | KINO CSK
Spacery | Zapisy poprzez FORMULARZ.
Zielone spacery i trasa rowerowa Spacer żywiołów to przejście po zielonych obszarach śródmieścia, nieoczywistych zaułkach, miododajnych skwerach.
29 MAJA 2022 | 11:00 | start: Parku Ludowego przy Bystrzycy (po stronie MPWiK, ul. J. Piłsudskiego)
Podczas spaceru poznamy różne gatunki ciekawych roślin występujących naturalnie w miejskim ekosystemie, przyjrzymy się owadom, zajrzymy do miejskich uli pomiędzy blokami, spróbujemy pozyskiwanych dóbr od miejskich pszczół.
Trasa spaceru: skraj Parku Ludowego przy Bystrzycy (po stronie MPWiK, ul. J. Piłsudskiego), ul. Muzyczna, ul. Szczerbowskiego (przystanek na skwerze gdzie stoją pszczoły, rozmowa i degustacja produktów pszczelich), cmentarz przy ul. Lipowej (pomniki przyrody i starodrzew), ul. Marii Curie-Skłodowskiej, Miejska Pasieka Artystyczna CSK.
Prowadzenie: Marcin Sudziński (CSK) / prof. Aneta Ptaszyńska / dr Anna Rysiak
Uroczyska Lublina spacer z drem Janem Kamińskim
28 MAJA 2022 | 10:00 |start: parking przy sklepie Lidl, ul. Romantyczna 2
Serdecznie zapraszamy na spacer miastopoznawczy dla młodzieży i osób dorosłych, prezentujący wybrane uroczyska miejskie w Lublinie.
Uroczyska miejskie to najbardziej dzikie fragmenty miejskiego krajobrazu, w których doświadczyć możemy przebywania w naturalnym otoczeniu bez konieczności wyjazdu poza Lublin.
Podczas spaceru opowiemy o ich specyfice, historii, występującej w nich roślinności. Obszary te są przedmiotem badań naukowych naszego zespołu (KUL, IUNG, AGH).
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego niektóre z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=s33j5D9lDsI
Ważne informacje:
– spacer będzie przebiegał po niedostępnych miejscach, poza chodnikami i ścieżkami
– na trasie znajdują się duże różnice wysokości, krzewy, zarośla
– konieczne są solidne buty oraz odpowiedni strój „terenowy”, długie spodnie, koszula z długimi rękawami, nakrycie głowy
– prosimy zabrać wodę do picia – osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spacerze pod opieką osoby dorosłej
Zielona sieć rowerem z dr Janem Kamińskim
4 CZE 2022 | 10:00 | start Placu Zamkowym, przy schodach do Zamku
Serdecznie zapraszamy na rowerowy przejazd miastopoznawczy, dla młodzieży i osób dorosłych. Przejazd prezentuje najciekawsze fragmenty lubelskiego systemu terenów zieleni.
Lubelskie tereny zieleni tworzą rozległą sieć opartą przede wszystkim na dolinie Bystrzycy oraz suchych dolinach i wąwozach.
Podczas przejazdu zaprezentujemy wybrane przykłady elementów systemu, sposób ich zagospodarowania, funkcjonowania, powiązania z terenami mieszkalnymi.
Będziemy także doświadczać udanych rozwiązań oraz problemów związanych z łącznością i jakością systemu.
Odwiedzimy także miejsca, które obecnie są trudno dostępne a mogłyby stanowić ważne powiązania.
Więcej o Zielonej Sieci dla Lublina można przeczytać tutaj:
https://fkpmapy.maps.arcgis.com/apps/Cascade/index.html?appid=23b73c84d8dd4b52a977893a1cafb402
Ważne informacje:
– limit uczestników: 15 osób
– trasa przejazdu może przebiegać częściowo po ścieżkach nieutwardzonych – prosimy o przyjazd własnym rowerem – osoby nieposiadające roweru prosimy o kontakt z organizatorami
– prosimy zabrać wodę do picia i nakrycie głowy – osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w przejeździe pod opieką osoby dorosłej oraz powinny posiadać kartę rowerową
Wykłady:
mgr inż. Dagmara Stasiowska (AGH Kraków)
28 MAJA 2022 | 17:00 | Kino CSK
Jak osadnictwo na Marsie może pomóc ocalić Ziemię? Czy robot może zostać rolnikiem a pszczoła astronautką? Czy jedną butelką wody można napoić całą szklarnię? Odpowiedzi na te pytania poszukują naukowcy z całego świata, próbując wysłać człowieka na Marsa. W trakcie wykładu postaramy się dowiedzieć czy wysiłki te mogą również poprawić jakość życia ludzi na Ziemi.”
dr hab. Krzysztof Olszewski (UP w Lublinie)
2 CZE 2022 | 17:00 | Kino CSK
Rodzina pszczela – „ssak z wielu ciał”, wykład dra hab. Krzysztofa Olszewskiego, (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), dotyczący osiągnięć ewolucyjnych pszczoły miodnej, które są porównywalne do osiągnięć ssaków
mgr Agata Stanowska (UMCS w Lublinie) | „Cztery pory roku w górach, czyli jak się przygotować do wyprawy”.
31 MAJA 2022 | 17:00 | SALA PSZCZELARSKA CSK
Słowo wstępu i moderacja dr Beata Jarosz (UMCS)
mgr Jakub Bijak | „Inuici – proekologiczny lud Arktyki. Historia z pogranicza badań etnicznych, religioznawstwa i ekologii”.
31 MAJA 2022 | 18:00 | SALA PSZCZELARSKA CSK
Słowo wstępu i moderacja prof. UMCS dr hab. Aneta Ptaszyńska (UMCS)
Spotkane z artystą JAREK LUSTYCH Latent Voice
4 CZE 2022 | 17:00 | SALA PSZCZELARSKA CSK
Znaczna część problemów ekologicznych jest wynikiem izolacji współczesnego człowieka od przyrody, stanowiącej dla niego najwyżej malownicze tło fotografii.
Żyjąc w sztucznie stworzonym środowisku galerii handlowych, klimatyzowanych biur czy pojazdów, straciliśmy przyrodzony, cielesny związek z naturą, a tym samym przestaliśmy dostrzegać ogromną większość otaczającego świata w jego niezwykłej różnorodności.
Chciałbym, aby mój projekt ukazujący tajemnicę płynącej wody – nie tej z kranu, ale tej będącej w samoistnym, odwiecznym ruchu – przywrócił zainteresowanie rzekami, które tworzą krwiobieg natury. Czas, by rzeki dopuścić do głosu. Wtedy może łatwiej przyjdzie nam chronić je przed przemocą.
Wydobywam i rejestruję głos rzek, ich wewnętrzny śpiew. Można go usłyszeć, jeśli między dnem a brzegiem zamocować napięte struny, które działają na podobnej zasadzie jak harfa eolska.
Moje struny zaczynają drgać pod wpływem płynących mas wody. Dzięki wzmocnieniu ich wibracje stają się słyszalne na tyle głośno, by rozpoznać barwę poszczególnych sekwencji dźwięków.
Okazuje się, że każda rzeka brzmi inaczej. Wydaje też rozmaite tony w poszczególnych odcinkach swojego biegu i zmienia melodię zależnie od pory roku.
Jarek Lustych – polski artysta wizualny. Od 2000 roku wiąże swoją twórczość z naturalnymi składnikami środowiska, które stają się niejako współautorami prac lub ich aktywnymi uczestnikami. W ten sposób próbuje przekroczyć antropocentryczną wizję świata. Starając się nie produkować nowych obiektów, odsłania jedynie niezauważalne aspekty otoczenia.
Warsztaty | zamknięte
* Zapraszamy na warsztaty dla dzieci (szkoła podstawowa) i młodzieży (szkoła średnia).
Prowadzimy je w zorganizowanych grupach max. 25 osób. Zajęcia obejmują wizytę w pasiece na dachu Centrum Spotkania Kultur, wizytę w pracowni pszczelarskiej (zapoznanie się w warsztatem pracy pszczelarza), prezentację multimedialną w Sali Pszczelarskiej, zajęcia z przetwarzania wosku pszczelego (świeca, maść woskowo-olejowa).
Druga część zajęć to wyjście na UMCS i zajęcia m. in. w laboratorium Wydziału Biologii i Biotechnologii (prof. A. Ptaszyńska, dr. A. Rysiak).
Czas trwania zajęć 2.5 godziny. Zajęcia prowadzone będą w dni powszednie w godzinach przedpołudniowych (do uzgodnienia).
Zajęcia są bezpłatne.
* Zapraszamy na warsztaty dla seniorów.
Prowadzimy je w zorganizowanych grupach max. 12 osób. Zajęcia obejmują wizytę w pasiece na dachu Centrum Spotkania Kultur, wizytę w pracowni pszczelarskiej (zapoznanie się w warsztatem pracy pszczelarza), prezentację multimedialną w Sali Pszczelarskiej, zajęcia z przetwarzania wosku pszczelego (świeca, maść woskowo-olejowa).
Druga część zajęć to wyjście na UMCS i zajęcia m. in. w laboratorium Wydziału Biologii i Biotechnologii (prof. A. Ptaszyńska, dr. A. Rysiak). Czas trwania zajęć 2.5 godziny. Zajęcia prowadzone będą w dni powszednie w godzinach przedpołudniowych (do uzgodnienia). Zajęcia są bezpłatne.
***
Warsztaty prowadzone na UMCS w Lublinie
* „Grzyby to nie tylko żywność!” warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w składzie: Adrian Wiater, Kamila Wlizło, Artur Nowak, Mateusz Kutyła, Katarzyna Próchniak. 1 grupa 12 osobowa. Termin 30.05.2022r. Czas trwania: 45 minut
* „Moja planeta Eko”. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane równego rodzaju techniki plastyczne, a także pracy w grupie. Prowadzenie: Koło Naukowe Pedagogów Opiekuńczych UMCS. 1 grupa 12 osobowa (uczniowie szkół 1-3). Termin 02.06.2022r. Czas trwania: 90 minut.
* „Od grzybni do kłębka czyli kolorowa biotechnologia dla zielonej planety”.
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w składzie pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Jarosz-Wilkołazkiej.
1 grupa 20 osobowa (uczniowie szkół podstawowych, klasy 1-6). Czas trwania 2 godziny.
* „Czy każda woda jest dobra do picia? Laboratorium w walizce”.
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w składzie pod kierunkiem prof. ucz. Anny Marii Wójcik.
2 grupy 12 osobowe (uczniowie szkół podstawowych uczniów klas 4-6). Czas trwania 45 minut.
* „Badamy abiotyczne czynniki środowiska – cyfrowe laboratorium przyrodnicze”.
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w składzie pod kierunkiem dr Ewa Gajuś-Lankamer.
2 grupy 12 osobowe (uczniowie szkół podstawowych uczniów klas 4-6). Termin: 15.06.2022r. Czas trwania 45 minut.
* „Z symbiozą na TY czyli o dobroczynnym wpływie bakterii brodawkowych na wzrost roślin”. Prowadzenie: SKN Mikrobiologów „Bakcyl”.
2 grupy 10 osobowe (uczniowie szkół podstawowych uczniów klas 4-6). Termin: 15.06.2022r. Czas trwania 2 godziny.
***
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych (UMCS w Lublinie):
Warsztaty tworzenia animacji pt.: „e-Edytorstwo na usługach ekologii” prowadzi Dr Beata Jarosz (UMCS). .
Warsztaty kierowane są do osób zainteresowanych rozwijaniem kompetencji cyfrowych. Podczas zajęć uczestnicy uzyskają informacje na temat zasad tworzenia animacji i samodzielnie na bezpłatnej platformie Canva przygotują materiał o tematyce ekologicznej.
Czas trwania 1,5h. Grupa 12 osób (Młodzież, studenci, dorośli) / warsztaty 31.05 (wtorek) w godz. 10.00-12.00 / sala komputerowa nr 44ba Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, ul Akademicka 19, Lublin
***
W ramach III Green Week w Lublinie prowadzimy również zajęcia w języku ukraińskim. Zajęcia obejmują wizytę w budynku CSK (oprowadzanie), wizytę w pasiece, pracowni pszczelarskiej i Sali Pszczelarskiej oraz drobną pracę warsztatową (woski pszczeli, kit pszczeli). Spacery w plenerze będą tłumaczone na j. ukraiński.