Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Ruszają prace nad pierwszym filmem fabularnym o Antonim Patku!

Antoni Norbert Patek – polski zegarmistrz, pionier przemysłowej produkcji zegarków, założyciel firmy Patek Philippe & Co., pierwszej firmy w historii produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie, działacz polityczny Wielkiej Emigracji.

Patek urodził się w rodzinie szlacheckiej, ale od najmłodszych lat, działał na rzecz obrony Ojczyzny. Wstąpił do 1 Pułku Strzelców Konnych, brał czynny udział w powstaniu listopadowym. Za swoją niezłomną postawę został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania dołączył do Wielkiej Emigracji.

Antoni Patek uczył się rzemiosła artystycznego. Zaczął od kupowania mechanizmów zegarków u sławnych genewskich mistrzów, których oprawę w ozdobne koperty zlecał następnie szwajcarskim jubilerom, grawerom, emalierom i miniaturzystom. Na jednej z wystaw zegarków aktualnej firma Czapek-Patek, poznał francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe’a, który skonstruował mechanizm naciągowy z koronką. Po założeniu spółki Antoni Patek i Adrien Philippe wyznaczyli sobie za cel produkcję zegarków pięknych i najlepszych na świecie. Zamierzenia udawało im się skutecznie realizować.

Antoni N. Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi – wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego i do końca swoich dni pozostał działaczem katolickim.

Zegarki produkcji Patek-Philippe posiadali Patek-Philippe królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, Pius IX, Leon XIII, Walt Disney, Josip Broz Tito, czy Józef Stalin

Film o postaci Antoniego Patka to aktualna, inspirująca, międzynarodowa historia losów emigranta i patrioty pochodzącego z terenów obecnego województwa lubelskiego, który w poszukiwaniu swojej misji życiowej wędruje przez Europę będąc oficerem artylerii, drukarzem, malarzem, handlarzem win by w końcu zostać biznesmenem-zegarmistrzem i stworzyć jedną z najsłynniejszych, najbardziej ekskluzywnych i najdroższych marek zegarków na świecie „Patek Phillippe”.

Zdjęcia do filmu będą kręcone między innymi w: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, na Starym Mieście w Lublinie oraz województwie mazowieckim: Twierdzy Modlin, Warszawie (m.in.: Łazienki Królewskie), Pałacu Belwederskim, Pałacu w Zaborowie i Zaborówku. 

Promocja Województwa Lubelskiego będzie realizowana od momentu preprodukcji poprzez produkcję, postprodukcję, promocję filmu oraz dystrybucję, czyli emisję kinową filmu.  

Zapowiedź produkcji fabularnej o Antonim Patku  (link otwiera się w nowym oknie)