Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Pobiegli pod hasłem: „Budzimy Lublin na Niepodległość”

Poniedziałkowy mroźny poranek 11 listopada br. przyciągnął setki biegaczy, którzy stanęli na starcie 9. Lubelskiego Biegu Niepodległości.  Uczestnicy mieli do pokonania trasę 1609 metrów alejkami Ogrodu Saskiego w Lublinie. O godzinie 8:30, wśród drzew parkowych, spod muszli koncertowej, na cały Lublin, wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Od godz. 9:00, w 30 minutowych odstępach, startowały trzy grupy biegaczy. Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych klas V-VI , po nich pobiegły klasy VII-VII, a o godz. 10:00 wystartowała najliczniejsza grupa uczniów szkół ponadpodstawowych oraz rodziców i nauczycieli, którzy corocznie świętują z młodzieżą. Zainteresowanie biegiem było bardzo duże.

– Przygotowaliśmy 400 pakietów startowych i wszystkie się rozeszły. W dniu biegu nie było możliwości dopisania się do listy startowej. Dla organizatorów to wielka satysfakcja, że lubelska młodzież, rodzice i nauczyciele chcą właśnie w ten sposób uczcić Dzień Niepodległości – mówi Marek Wątorski prezes fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”, organizator wydarzenia.

Każdy uczestnik po zakończonym biegu otrzymał pamiątkowy medal.

– Co roku staramy się zamieścić na nim lubelską ciekawostkę historyczną, tym razem na rewersie jest Anioł z Kaplicy Trójcy Świętej wraz z datą zakończenia prac nad freskami ją zdobiącymi, bo nie wszyscy wiedzą, że miało to miejsce właśnie w 1418 roku, a 500 lat później odzyskaliśmy niepodległość – dodaje Marek Wątorski.

Lubelski Bieg Niepodległości na stałe wpisał się w mapę sportową Lublina. Wydarzenie integruje różne grupy wiekowe, zachęca do aktywnego i rodzinnego spędzania czasu. Po raz kolejny Lubelszczyzna udowodniła, że można tradycje patriotyczne pielęgnować nie tylko w sposób symboliczny, ale także na sportowo, przez ruch i współzawodnictwo.

Organizatorami biegu są: Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i IPN Oddział Lublin. 

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”.

galeriaGALERIA