Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Odsłonięcie tablicy pamięci w Opolu Lubelskim

Podczas wczorajszych uroczystości w Opolu Lubelskim została odsłonięta kolejna tablica upamiętniająca ofiary Akcji Reinhardt. 

Pamiątkowa tablica została umieszczona na ścianie Złotego Zakątka przy ulicy Stary Rynek. To jedna z ulic, którą obejmował teren getta. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś, Kierownik Oddziału Upamiętniania Miejsc Martyrologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie prof. Sabina Bober i Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis.

 Przed wojną połowę mieszkańców Opola Lubelskiego stanowili Żydzi. Od końca 1939 r. miasto służyło Niemcom za główny punkt zborny dla Żydów z zachodniej Lubelszczyzny, a także z zagranicy. W marcu 1941 roku w Opolu Lubelskim Niemcy stworzyli getto żydowskie. Przebywało w nim łącznie około 14 tys. Żydów. Akcja Reinhardt w Opolu rozpoczęła się od wywiezienia blisko 2 tys. Żydów do obozu zagłady w Sobiborze pod koniec marca 1942 r. Likwidacja getta nastąpiła w październiku ’42 roku, przebywało w nim wówczas 9 tys. Żydów. Część z nich wywieziono do Nałęczowa, skąd trafili do obozu zagłady w Sobiborze, pozostali zostali przepędzeni do obozu pracy w Poniatowej. Większość z nich hitlerowcy zamordowali podczas masowej egzekucji 4 listopada 1943 r.

galeriaGALERIA