Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Odsłonięcie tablicy pamięci w Uchaniach

W miniony poniedziałek w Gminie Uchanie została odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów pomordowanych podczas Akcji Reinhardt w latach 1942-1943. Na terenie województwa lubelskiego odbywają się regularnie kolejne uroczystości organizowane w ramach programu „Pamięć jest naszym obowiązkiem”.

W przedwojennych Uchaniach Żydzi stanowili 70% społeczności. Akcja Reinhardt rozpoczęła się tutaj w połowie kwietnia 1942 r. od przetransportowania około 800 miejscowych Żydów do Horodła. Kolejnego miesiąca około 400 osób zostało wysłanych do obozu KL Lublin. Niedługo po tym wydarzeniu niemieccy funkcjonariusze policji zamordowali 40 Żydów a już w czerwcu rozpoczęła się akcja likwidacyjna przymusowego obozu pracy. Osoby zdolne do pracy zostały wysłane do obozu pracy w Stawie, pozostali zostali deportowani do obozu zagłady w Sobiborze. W samych Uchaniach pozostało około 350 Żydów którzy zostali zatrudnieni przy „oczyszczaniu” uliczek getta. W sierpniu, podczas regularnych wizyt Gestapo, wielu Żydów zostało zastrzelonych podczas egzekucji na cmentarzu żydowskim. W październiku zlikwidowano getto a wszystkich jego mieszkańców przesiedlono do Hrubieszowa. 

Tablica upamiętniająca pomordowanych została umieszczona na budynku Urzędu Gminy podczas obchodów zorganizowanych przez Wójta Gminy Leszka Czerwonkę we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uchaniach. Podczas wydarzenia obecny był marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, który wspólnie z wójtem dokonał odsłonięcia tablicy. 

galeriaGALERIA