Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelscy sportowcy zdobywają Paryż!

Wczorajszy dzień dostarczył niezapomnianych emocji wszystkim kibicom z Lubelszczyzny. Nasza rodzima reprezentacja zdobywa kolejne sukcesy podczas trwających igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Rodowita Lublinianka – Aleksandra Mirosław zdobyła złoto we wspinaczce sportowej. Już w prekwalifikacjach Polka dwukrotnie pobiła swój rekord świata uzyskując w pierwszym biegu 6,21 s. i w drugim 6,06 s. W ćwierćfinale pokonała Hiszpankę Leslie Romero Perez z czasem 6,35. W półfinale Aleksandra spotkała się Olą Kałucką, którą pokonała uzyskując czas 6,19 a w finale z czasem 6,10 wygrała z Chinką Lijuan Deng. Tym samym zdobyła pierwsze, wyczekiwane przez kibiców złoto. Obie Polki spotkały się na podium, powiększając medalowy dorobek biało-czerwonych o dwa kolejne krążki.

Kolejne rewelacyjne informacje dotarły do nas po emocjonującym meczu siatkówki mężczyzn. Polska reprezentacja awansowała do finału igrzysk olimpijskich po wygranej ze Stanami Zjednoczonymi z wynikiem 3:2. Pierwszy raz od 48 lat powalczymy o olimpijskie złoto. Przeciwnikiem Polaków będzie drużyna francuska. W olimpijskich rozgrywkach polskiej reprezentacji pozytywne wrażenie wywarł Wilfredo Leon. Kubańczyk od niedawna zasila szeregi Bogdanki LUK Lublin a podczas tegorocznych igrzysk zaskoczył najszybszą zagrywką. Jedna z jego serwowanych piłek osiągnęła niesamowitą prędkość 134km/h.

Silnych emocji dostarczyła nam pochodząca z Chełma, młoda pięściarka Julia Szeremeta, która awansowała do finału turnieju bokserskiego na igrzyskach. Dwudziestolatka w półfinale pokonała aktualną wicemistrzynię olimpijską i mistrzynię świata Nesthy Petecio uzyskując wynik 4:1. Dla Polski to pierwszy finał olimpijskiego turnieju bokserskiego od czasu igrzysk w Moskwie w 1980 roku. Zawodniczka Paco Lublin o złoto będzie walczyć w najbliższą sobotę z Tajwanką Yu Ting Lin.

Nie zawiedli się także kibice kolarstwa torowego. Mateusz Rudyk – zawodnik Lubelskie Perła Polski Cycling Team a zarazem jedyny reprezentant Polski, awansował do ćwierćfinału. Swoim wynikiem 9,416  pobił swój życiowy rekord i rekord Polski a także zapewnił sobie miejsce w walce o medal.