W najbliższą sobotę 27 sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie poznamy laureatów tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” oraz nazwisko specjalnego laureata tej prestiżowej nagrody. W trakcie wydarzenia zostaną również wręczone certyfikaty Marka „Lubelskie”.
Województwo Lubelskie corocznie honoruje osoby, instytucje i firmy, które mają niekwestionowane osiągnięcia i zasługi w kreowaniu dobrego wizerunku regionu w kraju i za granicą. Prestiżowe tytuły i statuetki przyznawane są od 1999 roku, czyli od początku funkcjonowania Samorządu Województwa Lubelskiego. Tytuł ma charakter honorowy, a nagrodą jest statuetka „Ambasadora” zaprojektowana przez znanego lubelskiego artystę rzeźbiarza Andrzeja Lemieszkę.
Tytuły i statuetki „Ambasadora” przyznawane są w trzech kategoriach – osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami. O wyborze nominowanych i laureatów decyduje Kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego, w skład której wchodzą: członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, redaktorzy naczelni głównych mediów regionu. Samorząd Województwa Lubelskiego wyróżnia tych, którzy budują ekonomiczne fundamenty i wnoszą wkład w rozwój regionu, angażują się w życie lokalnej społeczności, wyróżniają się swoimi dokonaniami, pomagają innym, stając się autorytetami dla lokalnej społeczności. Promuje ludzi, którzy swoim talentem, pasją i codzienną ciężką pracą, wzmacniają wizerunek Regionu Lubelskiego jako miejsca na mapie Polski o dużym potencjale, nieustannie rozwijającego się, i którego mieszkańcy odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia.
Przez ponad 20 lat Kapituła konkursu tym tytułem wyróżniła 67 ambasadorów. Wśród nich są m.in.: Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak, Budka Suflera, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Zakłady Azotowe Puławy S.A, Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej.
W ostatnich latach Kapituła zdecydowała o przyznaniu dodatkowych tytułów Specjalnego Ambasadora Województwa Lubelskiego. Takim tytułem wyróżniono dotychczas 5 osób, za rok 2016 tytułem odznaczono Miasto Lublin, za rok 2019 został uhonorowany Polski Związek Koszykówki – za udaną promocję województwa podczas prestiżowych wydarzeń sportowych na krajowych i zagranicznych arenach, a za rok 2020 Ambasadorkami zostały lubelskie sportsmenki, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich w Tokio: Małgorzata Hołub-Kowalik, Malwina Kopron i Aleksandra Mirosław.
Podczas sobotniej Gali Ambasadora zostaną również wręczone certyfikaty Marka „Lubelskie” pięciu firmom – czterem z branży spożywczej i jednej produkcyjnej. Projekt gospodarczy „Marka Lubelskie” realizowany jest od 2007 roku przez Samorząd Województwa Lubelskiego. W ciągu 16. edycji wyróżnienie to otrzymało 91 przedsiębiorstw prezentujących najwyższy poziom produktów i usług wytwarzanych na terenie Lubelskiego. Króluje branża spożywcza. Pozostałe firmy związane są z branżą medyczną, usługową, mechaniczno-produkcyjną, budowlaną, odzieżową, IT, turystyczną i ogrodniczą. O certyfikat mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, które działają na rynku lubelskim od przynajmniej dwóch lat, a ich produkty i usługi wyróżniają się wysoką jakością i innowacyjnością. Firmy muszą również działać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Przystąpienie do projektu Marka „Lubelskie” jest bezpłatne. Szczegółowe informacje i kryteria dostępne są na stronie: www.marka.lubelskie.pl.
Tegoroczni laureaci Marka „Lubelskie”:
- Barbara Rusiecka-Górniak (Czarna Malina);
- Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski;
- K&M Business Marek Korczyk;
- Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;
- Wrap Masters Sp. z o.o.