Samorząd województwa od lat wspiera organizacje pozarządowe w aktywności na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje prawną podstawę finansowania tego typu działalności. W budżecie województwa lubelskiego rezerwowane są środki na realizację zadań publicznych w tym zakresie.
Zakończony dopiero rok jest doskonałym czasem do pewnych podsumowań i analiz. Pomimo ograniczeń pandemicznych oraz szczególnie trudnego czasu dla szeroko rozumianej branży turystycznej, udało się zrealizować wiele ciekawych projektów i inicjatyw. Wiele zaplanowanych imprez czy aktywności musiało być odwołanych, wcześniej zaplanowane zadania musiały być modyfikowane i uaktualniane. Inicjatywy w zakresie rozwoju turystyki są zazwyczaj oddolnymi pomysłami lokalnych stowarzyszeń, społeczników, czy też miłośników aktywnego spędzania czasu. Mają charakter niezarobkowy i wiążą się zwykle z wolontariatem. Samorząd województwa pomimo zeszłorocznych przeciwności wspierał organizacje i stowarzyszenia zajmujące się statutowo rozpowszechnianiem turystyki i krajoznawstwa.
fot. Szumy na Tanwi, UMWL.
W ubiegłym roku przeznaczono na taką formę działania kwotę 96 000 zł. Określono priorytety oraz kierunki na jakie należy przeznaczyć dofinansowanie. Ogłoszono oraz rozstrzygnięto dwa otwarte konkursy, które wyłoniły oferentów chcących między innymi wspomóc rozwój infrastruktury turystycznej, zorganizować imprezę turystyczną, aktywne wyjazdy turystyczne dla osób niepełnosprawnych, wydać niekomercyjne wydawnictwa o tematyce turystyczno – krajoznawczej, czy też prowadzić bezpłatne punkty informacji turystycznej w regionie. Zarząd Województwa Lubelskiego, jako organ wykonawczy samorządu, zdecydował o przyznaniu w ubiegłym roku dofinansowania łącznie dla 27 zadań.
Największym oraz szczególnym zainteresowaniem wśród oferentów, cieszy się priorytet dotyczący odnawiania, konserwacji lub wytyczania nowych szlaków turystycznych w regionie. Rozwój infrastruktury turystycznej w województwie jest ważny w kontekście walorów turystyczno – krajobrazowych, jakie mamy do zaoferowania potencjalnym turystom. Lubelszczyzna od lat promuje swój niepowtarzalny klimat, piękne, malownicze, wciąż nieodkryte krajobrazy, ciszę, spokój, pyszne jedzenie i przyjaznych ludzi. Samorząd województwa wspólnie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi dostrzegają potrzebę dbania o rozwój szlaków turystycznych. Dobrze oznakowane szlaki piesze, rowerowe, kajakowe czy konne wraz z turystyczną ofertą poszczególnych samorządów lokalnych mają tworzyć jasny przekaz o województwie, jako regionie oferującym turystykę aktywną na najwyższym poziomie.
fot. Oznakowanie na szlaku turystycznym pieszym Międzyrzec Podlaski – Porosiuki – Janów Podlaski, PTTK Lublin
Przykładową realizacją zadania o takim charakterze jest odnowienie szlaku turystycznego pieszego Międzyrzec Podlaski – Porosiuki – Janów Podlaski. Zadanie zostało wykonane i rozliczone przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie. Szlak pieszy koloru żółtego Międzyrzec Podlaski – Porosiuki – Janów Podlaski otrzymał nowe oznakowanie, a na odcinku Porosiuki – Janów Podlaski został wytyczony i wyznakowany nowy przebieg. Dzięki temu łączna długość szlaku po wykonaniu zadania to 57 km. W ramach zadania wykonane zostały także drogowskazy oraz tablica informacyjna w węzłowym odcinku szlaku. Turyści otrzymali możliwość swobodnego uprawiania turystyki pieszej w tym rejonie województwa. Zadanie połączyło dotychczas istniejące szlaki w spójną sieć, dając okazję do poznawania specyfiki tej części regionu, jego wielokulturowość, wieloreligijność, piękno krajobrazów oraz dziedzictwo przyrodnicze.
fot. Konie arabskie w stadninie w Janowie Podlaskim, UMWL
Przykładem wsparcia przez samorząd województwa działań w zakresie turystyki rowerowej, była w ubiegłym roku inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza Jastrzębia Zdebrz z Biłgoraja. Odnowiono kolejny fragment szlaku rowerowego „Czarna Perła” na odcinku 13 km od Zalewu Rudka w Zwierzyńcu do Szczebrzeszyna. Szlak przebiega przez atrakcyjną krainę geograficzną Roztocze, terenami powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i janowskiego licząc łącznie ponad 120 km. Dzięki odnowieniu oznakowania, wymianie tablic informacyjnych, a fragmentami wytyczeniu go na nowo, podniesiono jego walory użytkowe. Uatrakcyjniło i usprawniło to możliwość uprawiania w tym rejonie turystyki rowerowej zarówno dla mieszkańców województwa, jak i turystów przebywających w naszym regionie. Dobre oznakowanie szlaku zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Udało się także zorganizować liczne imprezy plenerowe zachęcające do zdrowego, aktywnego życia. Samorząd województwa wsparł Stowarzyszenie BKS Biłgoraj w zorganizowaniu po raz kolejny pikniku z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Uczestnicy, w tym duża grupa dzieci i młodzieży, przejechali trasę rajdu rowerowego po terenie powiatu biłgorajskiego, wysłuchali koedukacyjnych pogadanek o bezpieczeństwie ruchu rowerowego, uczestniczyli w nauce nordic walking, grach oraz zabawach sprawnościowych na świeżym powietrzu. Podczas pikniku odbyła się także akcja „sprzątania lasu”. Nastąpiła integracja między uczestnikami i chęć dalszych rekreacyjnych wyjazdów.
fot. Kościół na wodzie w Zwierzyńcu, UMWL
Kolejnym priorytetem realizowanym przy współfinansowaniu samorządu województwa jest pomoc dla podmiotów prowadzących bezpłatną informację turystyczną w województwie. Profesjonalna, certyfikowana informacja turystyczna jest elementem szerszej działalności promocyjnej regionu. Odwiedzający Lubelszczyznę turyści mogą uzyskać tam informację o regionie, jego zabytkach, szlakach turystycznych, infrastrukturze i połączeniach komunikacyjnych, atrakcjach turystycznych, organizowanych imprezach, usługach przewodnickich, skorzystać z folderów, broszur oraz map, zakupić pamiątki, pocztówki, rękodzieło ludowe, czy też uzyskać informację o możliwości noclegu i wyżywienia. Przykładem tego typu działalności jest działające w Nałęczowie Centrum Informacji Turystycznej. Prowadzony przez lokalne stowarzyszenie Kraina Lessowych Wąwozów punkt, przy udziale finansowym samorządu województwa, odwiedziło w mijającym sezonie turystycznym ponad 6 tyś. osób. Przykład tego typu działania pozytywnie wpływa na wizerunek regionu, gdzie turysta może liczyć na kompleksową informację turystyczną.
fot. Centrum informacji turystycznej w Nałęczowie
W niedługim czasie Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosi kolejny otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie turystyki i krajoznawstwa. Po raz kolejny wspierane będą priorytety zwiększające atrakcyjność regionu lubelskiego pod względem infrastruktury turystycznej, wspierane będą inicjatywy, imprezy i eventy lokalne, promowany będzie szlak Green Velo. Już dziś zapraszamy wszystkich potencjalnych oferentów, lokalne stowarzyszenia, organizacje działające w sferze turystyki i krajoznawstwa, do składania wniosków oraz uczestnictwa w najbliższym naborze.