Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Rowerzyści na Roztoczu w tym roku dopisali

Regionalne szlaki rowerowe w województwie lubelskim, nadzorowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, podlegają stałej modernizacji. Ostatnim dużym projektem inwestycyjnym jest rozbudowa Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza (CSRR). Trasa na odcinku polskim Kraśnik – Hrebenne liczy ponad 186 km i biegnie przez malowniczą krainę geograficzną Roztocze. Ostatnie prace wzbogaciły Szlak w zadaszone wiaty ze stołami i ławami, stojaki na rowery, tablice informacyjne z mapami przebiegu szlaku i opisem atrakcji turystycznych znajdujących się na Szlaku. Przy Punktach Obsługi Rowerzystów (POR) powstały samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

W ramach inwestycji zainstalowano w 4 lokalizacjach na trasie Szlaku, mierniki ruchu rowerowego (pętle indukcyjne) celem regularnego badania ruchu rowerowego  na CSRR (Zwierzyniec, ul. Partyzantów, Józefów Paradysówka, Zwierzyniec OEM, Bełżec POR). Dzięki danym rejestrowanym przez mierniki można potwierdzić, że turystyka rowerowa w regionie to w tej chwili jest jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się form aktywnego spędzania wolnego czasu. Po kilku miesiącach funkcjonowania pętli indukcyjnych można pokusić się o pierwsze spostrzeżenia.

Zdecydowanie największy ruch rowerowy generowany jest na lubelskim Roztoczu w miesiącach letnich oraz w weekendy. W analizowanym okresie od 1 sierpnia do 30 października 2020 roku mierniki na Szlaku odnotowały ponad 81 tysięcy przekroczeń rowerzystów z czego 49 721, czyli ponad 60% przypadło na miesiąc sierpień. Wrzesień to 20 750 rowerzystów, a w październiku 10 755. Rekord został ustanowiony w sobotę 15 sierpnia 2020 roku – wszystkie mierniki na Szlaku odnotowały ponad 2350 przekroczeń w ciągu jednej doby.

Wraz z zakończeniem lata ruch rowerowy znacząco się zmniejsza co nie oznacza, że go nie ma. Trzeba podkreślić, że Roztocze jest także niezwykle urokliwe piękną, kolorową jesienią. Turyści mogą wówczas skorzystać z licznych atrakcji turystycznych oraz krajobrazowych.

Analizując dalsze dane można stwierdzić, że prym wiedzie oczywiście nieformalna „stolica Roztocza” czyli Zwierzyniec. Mierniki wskazują tutaj najwyższe wartości gdyż oprócz walorów turystycznych miasta, lokalizacji siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego, to tutaj „szlak roztoczański” biegnie wspólnie po jednym śladzie z ponadregionalnym, najdłuższym szklakiem rowerowym wschodniej Polski czyli Green Velo. Dane liczbowe z mierników przedstawia poniższa tabela.

 

Okres  od 1 sierpnia 2020 r. do 29 października 2020 r.

Miejsce zliczania Suma odczytów
Bełżec-POR 7470
Józefów Pardysówka            15064
Zwierzyniec ul. Partyzantów 35345
Zwierzyniec OEM 23347

         

W śród tych czterech lokalizacji gdzie zainstalowano mierniki miasto Zwierzyniec i okolica generują blisko 75% ruchu rowerowego. Dalsze miejsca to Józefów Paradysówka z blisko 11% ogółu rowerzystów oraz Bełżec POR ponad 4,5% ogółu rowerzystów.

Zainstalowane pętle indukcyjne na Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza to skuteczny sposób analizy ruchu rowerowego na danym obszarze. Przygotowane szlaki rowerowe, cisza oraz niepowtarzalne wrażenia krajobrazowe to magnes przyciągający turystów z kraju i z zagranicy. Aktywne spędzenie urlopu czy też weekendu wraz z rodziną, w atmosferze relaksu i spokoju to jest to co Roztocze może nam zapewnić cały rok.