Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS – EDYCJA SPECJALNA

Od 2016 roku w listopadzie melomani i chórzyści z całego świata spotykają się w Lublinie za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS.

Niestety, w tym roku pandemia wszystkim, także śpiewakom pokrzyżowała plany. Ale nie do końca. Organizator festiwalu – Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie zrezygnował co prawda z małego jubileuszu 5-lecia, ale zdecydował się przeprowadzić edycję specjalną on-line. I tak, w dniach 11-12 Jury w składzie profesorskim: Monika Mielko-Remiszewska – przewodnicząca, Urszula Bobryk, Anna Domańska, Dariusz Dyczewski oraz Dominik Mielko – sekretarz, oceni nadesłane z różnych stron Polski (w tym roku chóry z zagranicy z powodu Covid-19 nie podjęły wyzwania) nagrania zgodne z regulaminem konkursu.

Wirtualnie gościć będziemy zespoły: Chór Dziewczęcy Skowronki i Skowroneczki z Poznania, Międzyszkolny Chór Żeński przy III LO im. KK. Baczyńskiego z Białegostoku, Camerata Varsovia i Sonus Lumine z Warszawy, Lublin reprezentować będzie La Musica (dwie grupy) oraz  Cum Sanctis, ponadto wystąpią Cantando Canzoni i Cantores Sancti Jacobi z Małopolski, Raxavia z woj. rzeszowskiego i Lutnia z Aleksandrowa Łódzkiego. Każdy chór wykona jeden utwór związany ze św. Janem Pawłem II w 100-lecie urodzin Papieża (lub inny utwór religijny) i drugi, wybrany z trzech edycji Konkursu dla Kompozytorów Lubelskich (lub utwór dowolny).

Podsumowanie konkursu i wyniki ogłoszone zostaną na kanale YouTube Cantantes Lublinensis. Cieszy, że większość zespołów stanęła na wysokości zadania – lwia część zdążyła nagrać swój program, pozostali mają możliwość „występu” wybranego z nagrań archiwalnych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS – edycja specjalna może być zrealizowany m.in. za sprawą Samorządu Województwa Lubelskiego, który jest ważnym partnerem wydarzenia. To dobrze – koncerty, festiwale, konkursy i związane z nimi nagrody są dla ogromnej rzeszy chórzystów jak potężny zastrzyk energii, a tych ostatnio brakuje… Wspólny cel dodaje skrzydeł, śpiew brzmi z większą mocą i radością, a muzyczna rywalizacja znów ekscytuje i cieszy! Taką rolę spełnia edycja specjalna tegorocznego festiwalu. Który z 13 chórów zdobędzie Grand Prix, nagrody za II i III punktację, nagrody specjalne? Kto zwycięży w swojej kategorii?

Zapraszamy do śledzenia festiwalu na kanale YouTube Cantantes Lublinensis!

Program wydarzenia

Plakat przedstawiający plan wydarzeń Special Edition Cantantes Lublinensis